• Post category:Porady

Cześć! Zapewne spodobały Ci się dudy i już się cieszysz, że niedługo będziesz grać jak ci wszyscy goście maszerujący równym krokiem na jakiejś paradzie. Przeszukałeś Ebay, oraz Allegro i znalazłeś piękny instrument z workiem w szkocką kratę w naprawdę atrakcyjnej cenie. Już zamierzasz kliknąć „Kup teraz!” lecz pozwól, że Cię powstrzymam na chwilę i wyjaśnię kilka kwestii, oraz odradzę ten wątpliwej jakości zakup.

Dudy z Allegro

Aukcje na allegro.pl z dnia 01.05.2022r

Bardzo bym chciał, abyś kupując swój pierwszy instrument uniknął ogromnej frustracji i rozgoryczenia jaka może się pojawić po zakupie takiego instrumentu. 

Wszystkie te tanie dudy są wyprodukowane w Pakistanie, a tam niestety nie za bardzo przykładają się do jakości wykonania. Zazwyczaj jest tak, że przebierka (element na którym wygrywamy melodię) nadaje się tylko do wymiany, bo dźwięk który z niej się wydostaje nie jest dostosowany do naszego pojęcia muzyki. Dodatkowo często zdarza się, że worek jest nieszczelny i nasączony jakąś dziwną substancją, a co za tym idzie od razu trzeba taki worek wymienić.

Teraz pojawia się pytanie: ” To gdzie teraz kupić jakieś dudy?”

Instrument na początek

W tym miejscu napiszę coś, co może Cię zaskoczyć. Otóż na początek nie potrzebujesz żadnych dud. „Ale jak to nie potrzebuję dud, przecież chcąc grać na dudach muszę mieć dudy” – tak, ale nie do końca. 

Dudy a zwłaszcza szkockie, są wymagającym instrumentem pod względem wydolności oddechowej i koordynacji, a dodatkowo są niemiłosiernie głośne (bez możliwości regulowania natężenia dźwięku).  Dlatego pierwsze kroki w dudach stawiamy na cichym i relatywnie tanim instrumencie zwanym practice pipes. W skrócie jest to instrument który składa się z przebierki z otworami, stroika, oraz kapsuły. Dzięki temu, że jest on cichy i dość lekki w zadęciu możemy bez problemu uczyć się na nim pierwszych utworów. Przy czym należy pamiętać, że z practice chantera będziemy korzystać przez cały okres naszej zabawy z dudami. Pod spodem umieszczam kilka zdjęć i linki do stron gdzie można kupić taki instrument.

Polski producent dud z Torunia
Niemiecki sklep z dudami
Jeden ze szkockich producentów dud

Przeglądając oferty practice chanterów możesz zauważyć, że są one oferowane w trzech wariantach: Junior, Standard, oraz Long. Chodzi tu głównie o wielkość instrumentu i rozstaw otworów. Junior oczywiście jest przeznaczony dla dzieci. Wersja Standard i Long są przeznaczone dla dorosłych, przy czym w wersji Long rozstaw dziurek najbardziej przypomina ten jaki znajdziemy na przebierce dużych dud. Wybór należy do Ciebie, tak samo w kwestii różnych ozdób.

Practice & Goose Pipes

Ciekawym, aczkolwiek droższym rozwiązaniem może być zakup Practice Pipes lub Goose Pipes. Jest to taki practice chanter z możliwością połączenia z workiem i burdonami. Przy czym można grać na całym zestawie, czyli practice chanter + worek (Goose Pipes) / practice chanter + worek + burdony (Practice Pipes), lub też na samym practice chanterze. Instrumenty znaleźć możesz zarówno na stronie Kilts & More jak i na stronie producenta R.G. Hardie. Poniżej wkleiłem zdjęcia poglądowe.

Goose Pipes
Practice Pipes

Zakup Wspaniałych Dud Szkockich

Ten wpis chciałem poświęcić głównie instrumentom do nauki, ale wspomnę od razu na co zwrócić uwagę przy zakupie docelowych dud szkockich. Oczywiście należy kupować instrumenty, które mają jakiegoś jawnego producenta, najlepiej takiego, który ma ugruntowaną pozycję i wizerunek na rynku. Gwarancja na instrument będzie dodatkowym atutem. Jeżeli masz jakieś wątpliwości to zapytaj o poradę jakiegoś doświadczonego dudziarza, on na pewno pomoże Ci w wyborze satysfakcjonującego Cię instrumentu. W przyszłości postaram się szczegółowo opisać zakup dud wraz z opcjami konfiguracyjnymi, a póki co życzę udanych zakupów i frajdy ze stawiania pierwszych kroków w grze na dudach.