• Post category:Co u mnie
You are currently viewing Podsumowanie roku 2022

Co to był za rok. Obfitością w różnego rodzaju wydarzenia przebił moje najśmielsze oczekiwania. Niestety, część rzeczy, którą chciałem zrealizować musiałem porzucić. Mimo chęci, ze względu na powrót stanów depresyjnych, zrezygnowałem z walki o wykształcenie wyższe. Może nadejdą dla mnie lepsze czasy, kiedy będę w mógł wrócić do tego tematu i go zrealizować. Jak na razie skupiam się na indywidualnych studiach nad częściami muzyki, które najbardziej mnie interesują. Może kiedyś podzielę się swoją wiedzą i pasją, do innych aspektów muzyki, na tym blogu. Na razie wracam do podsumowania roku i krótkiego streszczenia z tego co się działo.

Koncerty z Zespołem Inisheer

Ten rok dla Zespołu Inisheer był według mnie bardzo dobry. Mimo, że zespół istnieje wcale nie tak długo to rok 2022 obfitował w pokaźną ilość koncertów.

Zaczęliśmy od koncertu dla Stowarzyszenia Morsów. Później zagraliśmy w dzień Św. Patryka w kieleckiej restauracji Czerwony Fortepian. 19. maja to koncert w kielcekim Klubie Chicago. W sierpniu przyszedł czas na nasz koncert w Filharmonii Świętokrzyskiej. We wrześniu zagraliśmy na strażackim pikniku edukacyjnym w Szewcach. Natomiast w październiku ponownie wystąpiliśmy w Filharmonii Świętokrzyskiej, tym razem dla najmłodszych melomanów. Listopad to koncert dla klubu żeglarskiego Horn, oraz urodziny Irish Pub’u Shoemaker w Kielcach, którymi zakończyliśmy występy w 2022 roku.

Tak więc w tym roku Zespół Inisheer miał aż 8 koncertów, chyba że jakiś pominąłem.

Koncert Charytatywny Solidarni z Ukrainą

Wybuch wojny na Ukrainie przyniósł wiele zmian i niepewności. Wielu ukraińskich obywateli i obywatelek uciekło przed piekłem wojny do Polski. W całym kraju rozpoczęły się różnego rodzaju akcje charytatywne zakrojone na szeroką skalę. Wszystko po to by jakoś pomóc uchodźcom.

Ja również miałem swój wkład w niesienie pomocy robiąc to co robię najlepiej, czyli grając na dudach. Zostałem zaproszony do udziału w koncercie charytatywnym, podczas którego miałem ważne i odpowiedzialne zadanie odegrania ukraińskiego hymnu narodowego.

Spływ kajakowy w Nowym Korczynie

Jak to dobrze, że Instagram pamięta wszystkie relacje jakie wrzucamy. Dzięki temu przypomniałem sobie o tej imprezie z tego względu, że byłem na niej sam i nie miałem za bardzo jak robić zdjęć. 

W tym wypadku moja rola polegała na powitaniu grą na dudach osób uczestniczących w zorganizowanym spływie kajakowym. Linki do postów z fotorelacjami umieszczam poniżej.

XII Festiwal Średniowieczny w Raciborzu

Bardzo się cieszę, że w tym roku miałem okazję być na tym festiwalu przez dwa dni. To zupełnie zmieniło moje postrzeganie tej imprezy. W poprzednim roku miałem jedynie okazję musnąć to czym na prawdę jest ten festiwal a teraz mogłem stać się jego integralną częścią. 

Moje zadanie polegało w głównej mierze na chodzeniu po grodzie i granie na dudach. Czasami musiałem zainaugurować jakieś ważne wydarzenia, jak np. turniej w szrankach, czy wielka bitwa wojów. Więcej o tym festiwalu możecie poczytać w specjalnym wpisie na blogu do którego link umieszczam tutaj.

Targowisko Instrumentów Ludowych w Warszawie

W tym roku również gościłem na Targowisku Instrumentów Ludowych. Impreza odbyła się w nowej lokalizacji, a ja sam reprezentowałem Copernicus Bagpipes z Torunia. Niestety sam prezes nie mógł się pojawić na wydarzeniu.

Oprócz pilnowania stoiska, oczywiście miałem okazje poznać inne instrumenty i ich twórców a także prowadziłem warsztaty gry na dudach.

Wieczorem miałem okazję wziąć udział w wielu pasjonujących rozmowach z innymi twórcami dud, oraz w ludowej potańcówce. Wszak Targowisko Instrumentów Ludowych odbywa się w ramach festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.

Celtycki Gotyk w Toruniu

Tegoroczna edycja Celtyckiego Gotyku była specyficzna z zaskakującymi zwrotami akcji. Pierwszego dnia festiwalu nawiedziło nas konkretne zjawisko pogodowe. Drugi dzień był wręcz przeciwieństwem pierwszego. 

Podczas tej edycji festiwalu miałem również okazję po raz pierwszy zagrać do tańca szkockiego. To było dla mnie niezwykle ciekawe doświadczenie. A jeżeli jesteście ciekawi co więcej wydarzyło się na tym festiwalu to zapraszam do poświęconemu jemu wpisowi

Dzień Szkocki w Jadowie

Jakież było moje zdziwieni gdy dostałem zaproszenie na to wydarzenie. Nie miałem pojęcia, że w Polsce ktokolwiek robi aż tak szkocką imprezę, a wszystko przez to że w Jadowie żyją potomkowie dawnych szkockich osadników. To wydarzenie opisałem w osobnym poście więc link umieszczam poniżej>

Inauguracja nowego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego

Z polecenia mojego nauczyciela zostałem zaproszony do wystąpienia podczas dnia inauguracji nowego sezonu Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. W tym roku główną tematyką teatru był blues i poezja Roberta Burns’a przełożona na język śląski. Przykładowy wiersz.

Festiwal Sztuk Ulicznych w Kielcach

W tym roku ponownie wziąłem udział w Festiwalu Sztuk Ulicznych, tym razem z własnego ramienia. To sprawiło, że na pewno było mniej zamieszania, dzięki czemu impreza upłynęła mi o wiele przyjemniej niż w poprzednim roku.

Byłem bardzo zaskoczony zaglądając do swojego futerału, bo okazało się również, że w tym roku kielczanie jak i goście spoza Kielc byli dla mnie bardzo hojni.

Mam ogromną nadzieję, że ten festiwal jeszcze przez wiele lat będzie widniał w kalendarzu kieleckich imprez.

Festiwal Whisky w Jastrzębiej Górze

Impreza na którą czekałem, głównie dlatego, że odbywa się nad morzem. Dwa dni grania, rozmów, uśmiechów i degustacji szlachetnego trunku jakim jest Whisky. Zawsze ciepło wspominam ten festiwal a zwłaszcza tegoroczny, bo było na prawdę upalnie.

W tym roku miałem okazję poznać wyjątkową osobę w polskim świecie szlachetnych alkoholi i męskiego stylu, jaką bez wątpienia jest Tomasz Miler. Dzięki temu spotkaniu, wróciłem do domu z książką Whisk(e)y z personalizowaną dedykacją. Zapraszam do odwiedzenia kanału YouTube Tomasza Milera i zanurzenia się w świat whisky.

Dwujęzyczne Kielce

Zawsze bardzo się cieszę gdy mogę brać udział w wydarzeniach promujących jakieś ważne kwestia. Tak było również i w tym przypadku. Ponownie zostałem zaproszony przez Pana Andrzeja Łukasika do wsparcia akcji promującej naukę języków obcych a zwłaszcza języka angielskiego. Z roku na rok wydarzenie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, tak samo co roku pojawiają się nowi goście, którzy na swoim przykładzie opowiadają o korzyściach płynących ze znajomości przynajmniej dwóch języków.

Szczerze życzę Panu Andrzejowi aby ten projekt z roku na rok stawał się coraz większy.

Występ w Mam Talent

To największe zaskoczenie w tym roku, tym bardziej, że nie myślałem w ogóle o uczestniczeniu w tym programie. Zostałem po prostu zaproszony do udziału jako osoba bardzo wyróżniająca się swoją pasją i umiejętnościami.

Mogę powiedzieć tylko tyle, że było to ciekawe doświadczenie, móc zobaczyć jak to wszystko wygląda z tamtej strony. Troszkę szkoda, że skończyło się na nagraniach z castingów przed jury, ale wiem też, że jestem strasznie spójny w tym co robię i nie za bardzo pasuję do takiego show. Może kiedyś się to zmieni ale jeszcze nie teraz.

Targi Ślubne w Kielcach

To moje pierwsze targi ślubne w życiu. Wcześniej nie miałem okazji do tak bezpośredniego promowania swoich umiejętności i oferowania swoich usług. Właściwie to tylko dzięki zaangażowaniu i dobrej woli Visual Staff miałem taką okazję.

Jestem bardzo zadowolony, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu. Dzięki temu zdobyłem sporo wiedzy na temat tego jak się promować i co jest potrzebne na przyszłość aby móc skuteczniej oferować swoje usługi.

Audycje Szkolne

Teraz kilka słów o tym co sprawia mi ogrom przyjemności, czyli audycje szkolne dla dzieci. Uwielbiam jeździć po szkołach i opowiadać dzieciom o Szkocji, jej kulturze i muzyce, oraz pokazywać im, że marzenia można spełniać.

W tym roku zostałem zaproszony do współpracy przez Filharmonię Świętokrzyską, aby wraz z Grzegorzem Michtą (akordeonista z zespołu Inisheer) jeździć po szkołach z przedstawicielką filharmonii i przybliżać dzieciom muzykę i legendy Irlandii.

Poza tym miałem również okazję samodzielnie prowadzić audycje szkolne w Kielcach z okazji dnia Św. Patryka, oraz w Siennicy Różanej w dzień Św. Andrzeja patrona Szkocji.

Śluby

Bardzo mnie cieszy, że moje dudziarskie usługi z roku na rok zyskują na popularności. Cieszę się tym bardziej, że tak wiele osób postanowiło zaprosić mnie do udziału w jednym z najważniejszych dni w ich życiu.

Tutaj tylko wspomnę miejscowości jakie odwiedziłem świadcząc swoje usługi,

  • Kraków
  • Alwernia
  • Gdynia
  • Nowosiółki
  • Tarnowska Wola
miejsce ceremonii z dudziarzem

Pogrzeby

Pogrzeby to również bardzo ważna i odpowiedzialna część dudziarskiej pracy. To wielki zaszczyt być osobą, która gra ostatni utwór dla zmarłej osoby. Uczucia jakie wtedy towarzyszą, bywają na prawdę ciężkie lecz wszystkie mogę umieścić w utworach, które gram. Często obserwuję też jak bardzo ważną pełnię rolę na pogrzebie. Gra na pogrzebie nie polega tylko na uczczeniu osoby zmarłej ale również na uwolnieniu wszystkich emocji jakie duszą w sobie uczestnicy pogrzebu. Bardzo często widzę jak za sprawą dźwięków dud osoby bliskie zmarłemu przeżywają swego rodzaju oczyszczenie.

Podsumowanie

Jeżeli tu dotarliście to szczerze gratuluję. Mam nadzieję, że nie zapomniałem o żadnej imprezie ani wydarzeniu. Troszkę tego było w tym roku. Mam nadzieję, że ten nadchodzący okaże się jeszcze bardziej aktywny. Od tego roku zmienię również styl podsumowań, skupię się na mniejszych podsumowaniach miesięcznych, dzięki temu napisanie takiego wpisu będzie o wiele łatwiejsze.

Jeżeli podoba Wam się to co robię to możecie mi postawić wirtualną kawę w serwisie buycoffee.to

Postaw mi kawę na buycoffee.to