You are currently viewing Dzień Szkocki w Jadowie 2022

W tym roku zostałem zaproszony na wydarzenie, które było dla mnie ogromnym zaskoczeniem. Kto by się spodziewał, że w tak niewielkiej miejscowości jak Jadów dzieje się aż tak wiele. To chyba najbardziej szkocka miejscowość w Polsce. Mimo upływu lat, miejscowa społeczność nadal pamięta o swoich korzeniach i oddaje cześć swoim przodkom poprzez organizację Dnia Szkockiego. Bardzo się cieszę, że mogłem wziąć udział w tym wydarzeniu.

Skoro to Dzień Szkocki to oczywiści nie brakowało akcentów pochodzących z tamtego kraju. Oczywiście były dudy, na dudach oczywiście grałem ja ale również zespół Częstochowa Pipes and Drums. Był też i haggis oraz recytacja „ody do Haggisa” Roberta Burns’a. Po za tym znalazło się również miejsce na przeprowadzenie warsztatów gry na dudach w moim wykonaniu a jeżeli ktoś miał ochotę to mógł wesprzeć różne akcje charytatywne, czy wziąć udział w degustacji Whisky.

Na koniec dnia odbył się mecz piłki nożnej w którym na przeciw siebie stanęły dwie drużyny. Jedna drużyna to reprezentacja Jadowa, natomiast druga składała się z przedstawicieli potomków mniejszości szkockiej w Jadowie. Natomiast po meczu zagrał jeszcze zespół Plantacja Ironii i odbył się seans kina letniego.

Zdjęć nie umieściłem ze względu, że nie posiadam własnych. Nawet to pierwsze zdjęcie jest kradzione z postu stworzonego przez Muzeum w Jadowie do którego profilu serdecznie zapraszam poniższym linkiem.